Економічний прогноз до 2017 року для Львівської області

Фахівці Проекту міжнародної технічної допомоги «Розбудова спроможності до економічно обґрунтованого планування розвитку областей і міст України» (РЕОП) представили економічний прогноз для Львівської області до 2017 року та розробили рекомендації щодо підтримки економічного розвитку регіону.
 
У звіті йдеться, що Львівська область має відносно добре диверсифіковану економіку. Незважаючи на це, упродовж історичного періоду область продемонструвала високий рівень економічної нестабільності. Щоб зменшити її ступінь, експерти рекомендують передбачити заходи зі стимулювання розвитку секторів та галузей, які зазвичай не дуже потерпають від економічних циклів. До них належать освіта, виробництво текстилю й одягу та харчова промисловість.
 
Результати демографічного прогнозу Проекту РЕОП, що лягли в основу економічного прогнозу, свідчать про те, що кількість населення шкільного та студентського віку зменшуватиметься впродовж наступних чотирьох років. Таким чином, попит на послуги освіти в області зменшуватиметься, внаслідок чого прогнозовані показники випуску та зайнятості в секторі освіти будуть меншими. Однак, враховуючи те, що Львівська область є лідером серед областей Західної України в сфері післяшкільної освіти, слід спробувати збільшити експорт послуг вищої освіти до інших регіонів України чи навіть до інших країн шляхом залучення більшої кількості студентів із-поза меж регіону. Це також дасть можливість зменшити притаманні економіці Львівської області коливання.
 
Відповідно до економічного прогнозу, у переробній промисловості Львівської області зменшуватиметься кількість робочих місць, оскільки й далі триває модернізація згаданого сектору з метою підтримання конкурентоспроможності продукції на міжнародному ринку. Внаслідок реструктуризації переробної промисловості ринок праці зазнає тиску, адже особи, які працювали в цьому секторі, залишаються безробітними. Враховуючи вищезазначене, експерти Проекту РЕОП вважають, що основну увагу слід приділити перепідготовці звільнених працівників за напрямами, визначеними відповідно до результатів кластерного аналізу (для Львова — легка промисловість та поліграфія), реалізації альтернативних форм зайнятості і працевлаштування громадян (гнучкий графік, часткова зайнятість), сприянню розвитку нових видів послуг, зокрема ІТ, спрямованих на пожвавлення економічної активності у віддалених та гірських населених пунктах тощо.
 
Нещодавня модернізація транспортної інфраструктури Львівської області та відкриття нового міжнародного аеропорту дають області можливість для подальшого розвитку сектору транспорту та зв’язку. Фахівцям з місцевого економічного розвитку слід зробити подальші кроки щодо використання покращеної транспортної інфраструктури для сприяння виходу продукції на зовнішні ринки, а саме: визначити пріоритетні ділянки автодоріг для термінового ремонту, розглянути можливість добудови кільцевої автодороги навколо міста та розвитку інфраструктури для перевантаження поїздів на «європейську» колію. Також необхідно покращити автосполучення Львова з Польщею і з рекреаційними зонами, зокрема Трускавцем та Дрогобичем.
 
У короткостроковій перспективі темпи зростання випуску в сільському господарстві області сповільняться. Однак очікується, що вже у 2015–2017 рр. зростання знову пришвидшиться. Згідно з історичними показниками, випуск у сільському господарстві завжди дуже коливається, залежно від погодних умов. Експерти переконані, що для стабілізації темпів зростання обсягу реального випуску у цьому секторі, необхідно застосувати механізми заохочення та стимулювання до створення кооперативів у сільськогосподарському виробництві, а також інфраструктури для зберігання та первинного оброблення сільськогосподарської продукції з метою поступового збільшення частки крупнотоварного виробництва в цьому секторі економіки.
 
Фахівці також наголошують, що в області не створено досить сприятливого економіко-правового середовища для підприємницької діяльності і розвитку бізнесу. Для того, щоб покращити бізнес-клімат у Львівській області, на думку спеціалістів, необхідно визначити основні перешкоди для інвестування та розвитку бізнесу та розробити типові бізнес-плани створення малих підприємств.
 
З огляду на результати економічного прогнозу та аналіз проблем розвитку економіки Львівської області, експерти рекомендують звернути особливу увагу також і розвиток туристичної інфраструктури. Попри велику концентрацію культурних пам’яток на території області, характерним для об’єктів туристично-рекреаційної інфраструктури є моральна і фізична зношеність, занедбаний стан культурних пам’яток, втрата деяких цінних експонатів музеїв, галерей. Це «відштовхує» від здійснення повторних візитів потенційних туристів. Фахівці вважають дуже важливим підвищення рівня інформаційно-маркетингового забезпечення туристів та сприяння розвитку туристичних можливостей Львівщини через розвиток інформаційної підтримки туризму в області.
 
Згідно з прогнозом, реальний випуск на Львівщині впродовж 2014–2017 рр. зростатиме в середньому на 2% щороку. Незважаючи на довгоочікуване відновлення, яке почнеться у 2014 р., фахівцям з місцевого економічного розвитку Львівської області не слід закладати в місцевих бюджетах більші видатки, виходячи з тенденції до зростання доходів у період до рецесії.
 
Переглянути звіт Ви можете за цим посиланням: https://ebed.org.ua/sites/expertise.one2action.com/files/repo/lvivska_obl....

 

Файли: 
Економічний прогноз до 2017 року для Львівської області