Кластерний аналіз економіки Кривого Рогу

За результатами аналізу конкурентоспроможності найбільш перспективними для розвитку та підтримки з боку міської влади як пріоритетні були обрані будівельний кластер і кластер ІТ- та бізнес-послуг. Про це йдеться в опублікованому звіті Проекту РЕОП.
 
Кривий Ріг — важливий промисловий центр Дніпропетровської області та індустріально розвиненого східного регіону загалом. Економіка міста базується на видобуванні і переробленні руд та виробництві чорних металів. Саме у цих двох найбільших галузях економіки Кривого Рогу зосереджено майже три чверті реального обсягу випуску міста. Це свідчить про моноструктурний характер економіки міста та обмежений потенціал на шляху до формування кластерів.
 
Попри це результати оцінювання конкурентоспроможності потенційних кластерів дали можливість обрати чотири кластери для подальшого аналізу, зокрема машинобудування, будівництво та будівельні матеріали, транспорт та логістика, ІТ- та бізнес-послуги.
 
Конкурентоздатність будівельного кластеру забезпечується спеціалізацією на великомасштабному промисловому будівництві та замкненістю виробничого циклу: від видобутку сировини та виготовлення будівельних матеріалів до обладнання інженерних мереж та реалізації проектів «під ключ».
 
Кластер машинобудування, у свою чергу, має прийнятне співвідношення ціни та якості продукції, але більшості машинобудівних підприємств міста властива практично повна зношеність обладнання, заміна якого потребує великих інвестицій.
 
Що ж стосується кластеру транспорту та логістики, то географічне положення Кривого Рогу і стан інфраструктури не дають йому можливості конкурувати з більш потужними транспортно-логістичними центрами регіону — Дніпропетровськом та Запоріжжям.
 
Кваліфікована робоча сила, невисокі операційні витрати та високий попит на зовнішніх ринках забезпечують сприятливі умови для формування в Кривому Розі майданчика з аутсорсингу ІТ-послуг.
 
Таким чином найбільш перспективними для розвитку та підтримки з боку міської влади були обрані будівельний кластер і кластер ІТ- та бізнес-послуг.
 
Варто зазначити, що правильний вибір найбільш конкурентоспроможних та перспективних кластерів — важлива, але не достатня умова для їх перетворення на потужні локомотиви розвитку економіки території. На думку спеціалістів, для досягнення максимального ефекту всі заходи з розвитку кластерів мають впроваджуватися як спільна ініціатива влади міста та підприємств, об’єднаних у кластер. Втім, кластери — це передусім об’єднання бізнесу, тому роль влади в їх розвитку — це роль партнера та помічника, а не керівника чи контролера.
 
Завантажте звіт з результатами кластерного аналізу економіки Кривого Рогу за цим посиланням.
 
Файли: 
Кластерний аналіз економіки Кривого Рогу