Кластерний аналіз економіки Львова

Експерти Проекту РЕОП проаналізували кластери економіки Львова та дійшли висновку, що найбільш перспективними для розвитку та підтримки з боку міської влади є кластери легкої промисловості і паперу та поліграфії.
 
Про це йдеться в опублікованому звіті «Кластерний аналіз економіки Львова».
 
Львів ― важливий економічний центр Львівської області та західного регіону України. Економіка Львова добре диверсифікована, у ній немає єдиного сектору економіки, що домінує, як у сфері товарного виробництва, так і у сфері послуг. За обсягом продажів серед секторів лідирує оптова та роздрібна торгівля. Також у місті добре розвинені переробна промисловість і транспорт.
 
Фахівці визначили, що у Львові є 10 потенційних кластерів. Зокрема, це харчова промисловість, легка промисловість, папір та поліграфія, гума та пластик, машино- та приладобудування, туризм, транспорт та логістика, ІТ- та бізнес-послуги, роздрібна торгівля, фінансові послуги.
 
Результати оцінювання конкурентоспроможності потенційних кластерів свідчать про високий рівень диверсифікації економіки міста та значний потенціал до формування кластерів. Вони дали можливість обрати 6 потенційних кластерів для подальшого аналізу. Це, зокрема, харчова промисловість, легка промисловість, папір та поліграфія, гума та пластик, машино- та приладобудування, транспорт та логістика, роздрібна торгівля.
 
У кластері харчової промисловості зосереджена найбільша кількість загальноукраїнських брендів. Цей кластер загалом можна вважати одним з найбільш конкурентоспроможних серед промислових кластерів Львова.
Львівські підприємства, які належать до кластеру легкої промисловості, довели свою життєздатність та зайняли конкурентоспроможну нішу в глобальних виробничих ланцюгах. Цікаво, що більшість відомих українських дизайнерів мають львівське походження.
 
Конкурентними перевагами кластеру паперу та поліграфії міста є потужна освітня база та високий інноваційний потенціал, що забезпечуються насамперед Українською академією друкарства.
Кластер машино- та приладобудування має перевагу, яка полягає в прийнятному співвідношенні ціни та якості продукції, що дає можливість львівським підприємствам витримувати конкуренцію з китайськими підприємствами.
 
Особливістю кластеру транспорту та логістики є високий рівень залежності від стану розвитку інфраструктури та умов ведення бізнесу у країні загалом та у сусідніх державах. На жаль, високий потенціал Львова як транспортно-логістичного центру залишається нереалізованим.
 
Особливістю кластеру роздрібної торгівлі у Львові є те, що потенціал галузі торгівлі є значно вищим, ніж рівень її розвитку.
 
За результатами детального аналізу шести кластерів, найбільш перспективними для розвитку та підтримки з боку міської влади як пріоритетні були обрані кластер легкої промисловості і кластер паперу та поліграфії. Високу оцінку також кластер харчової промисловості й кластер транспорту та логістики. Це дає можливість розглядати їх як наступні пріоритетні напрями розвитку економіки міста.
 
Файли: 
Звіт