Кластерний аналіз економіки Нікополя

Незважаючи на моноструктурний характер економіки міста та дуже обмежений потенціал до формування кластерів, в результаті аналізу конкурентоспроможності трьох потенційних кластерів найбільш перспективним для розвитку було обрано кластер туризму. Про це йдеться в опублікованому звіті проекту РЕОП.

Економіка Нікополя базується на видобуванні та переробленні руд Нікопольського родовища, яке є частиною Нікопольського марганцевого басейну, що, за оціненими запасами, є одним з найбільших у світі, та на виробництві труб.

У місті знаходиться підприємство ПАТ «Нікопольський завод феросплавів», на яке припадає майже 90 % обсягів реалізації підприємств міста і майже половина загальної чисельності зайнятих у місті.

Незважаючи на надзвичайно моноструктурний характер економіки міста та дуже обмежений потенціал до формування кластерів, фахівці Проекту РЕОП обрали три потенційні кластери сфери послуг для подальшого аналізу, зокрема туризм, бізнес-послуги та роздрібну торгівлю.

Перевагами кластеру туризму є розташування міста на узбережжі Каховського водосховища, наявність у місті народних майстрів, що займаються традиційними видами мистецтв, а також історична забудова, яку можна перетворити на пішохідну зону. Також потенційно перспективним напрямом розвитку туристичної галузі в Нікополі є індустріальний туризм.

Конкурентною перевагою розвитку галузі бізнес-послуг в Нікополі є значно менші операційні витрати на оренду приміщення та оплату праці, ніж у великих містах. Однак, ринок, на якому доводиться працювати надавачам бізнес-послуг у Нікополі, є досить обмеженим, а єдиною можливістю для розвитку та зростання є вихід за його межі.

Кластер роздрібної торгівлі працює переважно на задоволення внутрішніх потреб жителів міста. Однак, найбільші можливості для розвитку галузі торгівлі в Нікополі наразі є за межами внутрішнього ринку, вийти за які дає можливість віртуальна торгівля.

За результатами детального аналізу конкурентоспроможності цих кластерів Нікополя найбільш перспективним для розвитку та підтримки з боку міської влади як пріоритетний було обрано кластер туризму.

Спеціалісти дійшли висновку, що для досягнення максимального ефекту всі заходи з розвитку кластерів мають впроваджуватися як спільна ініціатива влади міста та підприємств, об’єднаних у кластер. Втім, роль влади в їх розвитку — це роль партнера та помічника, а не керівника чи контролера.

Звіт можна завантажити за цим посиланням.

Файли: 
Кластерний аналіз економіки Нікополя