Бенчмаркінг ефективності функціонування житлово-комунального господарства міст України

Це дослідження є результатом майже дворічної співпраці Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і Проекту «Розбудова спросможності до економічно обґрунтованого планування розвитку областей і міст України» (Проект РЕОП), в межах якої передбачалося проведення бенчмаркінгу ефективності функціонування житлово-комунального господарства міст України. Під ефективністю в цьому випадку мається на увазі співвідношення стану ресурсів для надання певної житлово-комунальної послуги та результативності використання наявних ресурсів для надання цієї послуги. Втім важливо пам’ятати, що критичний стан ресурсів, навіть за високої результативності їх використання, вказує на нестійкість досягнутих результатів та ризик їх стрімкого погіршення.
 
Для проведення дослідження «Бенчмаркінг ефективності функціонування житлово-комунального господарства міст України» в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України було створено робочу групу з представників профільних структурних підрозділів. Робоча група брала участь в обговореннях на всіх етапах дослідження (від формування набору показників та вибірки міст до розроблення методики бенчмаркінгу та підготовки звіту за його результатами), внаслідок чого було погоджено інструментарій та результати дослідження. Також саме завдяки участі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України під час проведення дослідження зібрано дані для 32 міст із п’яти регіонів України за понад 50 показниками.
 
Аналіз, проведений у межах цього дослідження, дає можливість зробити висновок, що стан житлово-комунального господарства України є близьким до критичного. Зокрема, на це вказують такі цифри:
- повністю зношеними є близько 37% протяжності водопровідних та каналізаційних мереж, а також 18% протяжності тепломереж;
- втрати води у водопровідних мережах сягають 41%;
- 20% сукупної кількості опалювальних котлів експлуатуються вже понад 20 років;
- ремонту, модернізації або заміни потребують 38% сукупної кількості ліфтів.
 
Серед основних причин незадовільного стану житлово-комунального господарства можна виокремити такі:
- необґрунтована тарифна політика: тарифи на основні житлово-комунальні послуги є нижчими за їхню собівартість;
- висока собівартість житлово-комунальних послуг внаслідок високого рівня зношеності основних фондів та інженерних мереж, а це зумовлює низький рівень енергоефективності (витрати енергоресурсів на одиницю продукції у житлово-комунальному господарстві України у 2–3 рази більші, ніж у країнах ЄС) та високий рівень технологічних втрат тепла і води (рівень споживання води на одну особу в Україні в 1,5–2 рази більший, ніж у країнах ЄС) при наданні житлово-комунальних послуг;
- незацікавленість комунальних підприємств в оптимізації виробничих витрат та підвищенні ефективності надання житлово-комунальних послуг: чисельність працівників житлово-комунального господарства (із розрахунку на 1 тис. населення) в Україні в 1,5–2 рази більша, ніж у країнах ЄС.
 
Поточний стан житлово-комунального господарства в Україні характеризується дефіцитом ресурсів та низькою ефективністю їх використання. За таких умов виникає нагальна потреба у впровадженні сучасного інструментарію управління якістю житлово-комунальних послуг, а також визначенні, вивченні та поширенні кращих практик міст України у сфері житлово-комунального господарства. Це можна зробити завдяки бенчмаркінгу ефективності функціонування житлово-комунального господарства міст України.
 
Переглянути та завантажити звіт можна за цим посиланням: https://ebed.org.ua/sites/expertise.one2action.com/files/repo/benchmarkin....
 
Файли: 
Звіт та додатки